Aj kluby Corgoňligy sa pripojili k boju proti intolerancii na štadiónoch

Aj Únia ligových klubov (ÚLK) sa po roku opäť aktívne prihlásila k celoeurópskej iniciatíve FARE ACTION WEEKS (Akčné týždne FARE), ktorá spája tisícky ľudí po celom svete so spoločným odkazom zameraným proti diskriminácii a na podporu rôznorodosti. Tohto roku kampaň prebieha v 50 krajinách, pričom na Slovensku sa tak deje v rámci kampane Šport spája – rôzne farby, jedna hra, ktorú pred rokom odštartoval Inštitút pre medzikultúrny dialóg (IPMD).

DSC_6524

trencin

 

ck10-foto-juraj-cisar

Foto: Juraj Cisar

Ostatné, 18. kolo (23.-24.22.2013) našej najvyššej futbalovej súťaže – Corgoňligy bolo venované boju proti rasizmu a násiliu na štadiónoch. V 6 zápasoch sa ku kampani Šport spája – rôzne farby, jedna hra pripojilo všetkých 12 prvoligových klubov. Pred zápasmi hlásatelia prečítali oznamy odsudzjúce diskriminačné správanie a hráči ukázali všetkým neželaným prejavom červené karty.

fk-senica-mfk-ruzomberok-2-1-5497

„Futbal je celospoločenský fenomén a ako taký odzrkadľuje javy, ktoré sa v spoločnosti nachádzajú. Ako ukazujú nedávne prípady v iných krajinách, futbal, žiaľ, neraz sprevádzajú prejavy rasizmu a nešportového správania. Naša krajina niekedy nie je výnimkou. Preto sa ÚLK veľmi rada opäť zapája do aktivít partnerských organizácii FARE. Z toho dôvodu víkendové 18. kolo Corgoň ligy venujeme kampani proti rasizmu,“ vyjadril sa Dušan Tittel, prezident Únie ligových klubov (ÚLK).

„,Sme radi, že sa kluby našej najvyššej futbalovj súťaže každoročne aktívne zapájajú do Akčných týždňov FARE, čím šíria myšlienku vzájomného rešpektu a tolerancie medzi ľuďmi. Pevne verím, že sa táto pozitívna atmosféra prenesie aj na tribúny medzi fanúšikov. Napriek tomu, že každý fandí svojmu vlastnému klubu, futbal ako taký by mal ľudí spájať bez ohľadu na ich farbu pleti, vieru, pohlavie, vek, sexuálnu orientáciu a pod. V podobnom duchu sa nesie aj motto kampane Šport spája: ‚Rozmanitosť nás posilňuje‘ doplnil Michal Zálešák, koordinátor kampane Šport spája z IPMD.

DSCN0797

Okrem Únie ligových klubo a jednotlivých klubov Corgoň ligy sa v uplynulých týždňoch do Akčných týždňov FARE, ktoré na Slovensku spravuje IPMD, zapojili aj subjekty na lokálnej alebo regionálnej úrovni v rámci celej republiky: školy, samosprávy, občianske združenia či iniciatívy. Do kampane sa zapojil aj Slovenský futbalový zväz pred zápasom reprezentáce SR do 21 rokov proti rovesníkom z Holandska.