Aj Slovensko sa pripojilo k oslave rôznorodosti vo futbale – FARE Akčné týždne/Football People Weeks 2014

Akčné týždne FARE (Football People Action Weeks) sú medzinárodným projektom či súhrnom aktivít, ktoré sa konajú paralelne v množstve krajín za účelom boja proti rasizmu a diskriminácii a pre podporu tolerancie. Každoročne v októbri ich zastrešuje sieť FAREnetwork (Football Against Racism in Europe). Akčné týždne neobišli Slovensko ani v roku 2014.

FARE football people

Spolu sa u nás uskutočnilo 10 podujatí v rozličných obciach po celej SR. Ba čo viac, zapojil sa aj Slovenský futbalový zväz počas zápasu baráže o postup na ME hráčov do 21 rokov Slovensko – Taliansko ako aj Únia ligových klubov, a to 14. kolom Fortunaligy, v ktorom hráči ukázali symbolickú červenú kartu diskriminácii.

Aj vďaka slovenským subjektom (školy, obce či mimovládne organizácie) sa v roku 2014 zorganizovalo v rámci Akčných týždňov vyše 2000 aktivít a podujatí v 59 štátoch. Akčné týždne prtom už dávno nie sú len čisto európskou záležitosťou, o čom svedčia podujatia v Mexiku či Vietname.

Turnaj BLMF proti rasizmu a intolerancii, Bratislava

Už tradične bol na Slovensku najväčším podujatím Turnaj Bratislavskej ligy v maom futbale proti rasizmu a intolerancii. Dvanásteho októbra 2014 na Mladej Garde sa usktutočnil jeho siedmy ročník. Do bojov zasiahlo 18 tímov, čo je rekordný počet aj vďaka tomu, že turnaj bol otvorený po prvýkrát verejnosti. Okrem výberov BLMF, ktorých viacerí hráči sú aj v reprezentácii Slovenska v malom futbale nechýbali zástupcovia utečencov, afrických študentov, židovskej menšiny na Slovensku, športového portálu Takurcitee.sk, Únie ligových klubov, moldavskí Chalani z chatrče či tím Different Colours United, ktorý už viac rokov spája hráčov rozmanitého pôvodu.

BLMF1 BLMF2 BLMF5 BLMF6

BLMF3 BLMF4 BLMF7 BLMF8

Turnaj a workshopy na ZŠ, Chminianske Jakubovany

Dňa 10.10.2014 Základná škola Chminianske Jakubovany usporiadala futbalový turnaj na ihrisku pri Spojenej škole v Chminanskych Jakubovanoch, ktorého sa zúčastnili deti rôznych pôvodov predovšetkým z obcí Chmynianske Jakubovany a Chminanska Nová Ves. Akčné týždne FARE však v Chminianskych Jakubovanoch pokračovali realizáciou workshopov až do 16.10.2014.

Jakubovany 2 Jakubovany 3 Jakubovany 4  Jakubovany 5Jakubovany1

Futbalom proti nacionalizmu a disrkiminácii, OZ Stará škola Kanaš, Veľký Šariš

OZ Stará škola Kanaš je stálicou pokiaľ ide o slovenské Akčné týždne. Po minulé roky OZ z Veľkého Šariša organizovalo medzinárodný multikultúrny turnaj vo futbale pre deti z troch krajín. Tento rok sa Akčné týždne dostali až do maďarského Nyírteleku aj vďaka kampani Šport spája – rôzne farby, jedna hra.

kanas1 kanas2

 

kanas3 Kanas4 Kanas5

 

Športový deň pre všetkých, MsKS, Sliač

Dňa 11.10.2014 zorganizovalo MsKS Sliač skvelé podujatie – športový deň pod titulom „Šport pre všetkých“. Do podujatia sa zapojili tiež miestny futbalový klub, základná škola či lokálne občianske združenia.

Sliac 2 sliac 3 Sliac 4 Sliac1

Turnaj a výstava, ZŠ Strážnická, Skalica

ZŠ Strážnická 1, 909 01  Skalica sa tento rok prvý raz zapojila do Akčných týždňov FARE. Žiaci školy v týždni od 13.-16.10.2014 maľovali obrázky na tému „Futbal spája všetky národy a rasy“ a tieto obrázky tvorili výstavu v telocvični školy, online casino kde sa 16.10.2014 konal I.ročník futbalového turnaja „ZA TOLERANCIU“ 2014. Žiaci boli rozdelení do troch kategórií a futbalové zápasy si naplno užili.

Skalica 1 Skalica 2 skalica3

Akčné týždne FARE v Starej Kremničke, Stará Kremnička

Dňa 15.10. 2014 usporiadala obec Stará Kremnička zásluhou miestnych terénnych sociálnych pracovníčok a v spolupráci s Inštitútom pre medzikultúrny dialóg na miestnom futbalovom ihrisku Futbalový turnaj proti rasizmu 2014. Na turnaji sa predstavili 2 tímy zložené z hráčov viacerých národností. Tieto tímy sa stretli, aby súťažili, ale hlavne aby podporili myšlienku rôznorodosti a tolerancie v spoločnosti. V rámci Akčných týždňov FARE 2014 boli tiež v spolupráci so Základnou školou s materskou školou v Starej Kremničke zrealizované prevenčné aktivity pre deti. Deti vytvárali výtvarné diela a plagáty na tému Futbal proti rasizmu. Ich práce boli vystavené počas Futbalového turnaja proti rasizmu 2014.

Stara Kremnicka 1 Stara Kremnicka 6

Stara Kremnicka 2 Stara Kremnicka 4

Stara Kremnicka 5 Stara Kremnicka3

 

Priateľský zápas za toleranciu – „Colour Football“, OZ Mládež ulice, Bratislava

Exhibičný futbalový zápas bratislavských nízkoprahových programov proti multikultúrnemu výberu Different Colours United sa sa uskutočnil 15.10.2014. Podujatie zorganizovalo OZ Mládež ulice v spolupráci s Inštitútom pre medzikultúrny dialóg.

Mladez ulice1   Mladez ulice 2

Antidiskriminačný turnaj, Základná škola s materskou školou, Koškovce

Na pôde ZŠ s MŠ Koškovce sa stretli na futbalovom turnaji – V. ročníku futbalového turnaja „O putovný pohár riaditeľa školy – deti a mládež vo veku 10-16 rokov pôvodom z Koškoviec a okolitých obcí. Hosťami boli aj somálske deti z utečeneckého tábora UNHCR Humenné. Deti a Mládež v Koškovciach takto prispeli k boju proti rasizmu,intolerancii a predsudkom.

Koskovce 1    Koskovce2 Koskovce3

Futbalový školský turnaj proti rasizmu, ZŠ s MŠ Leandera Osztényiho, Selice

ZŠ Leandera Osztényiho sa 16.10.3014 do Akčných týždňov FARE zapojila už po niekoľkýkrát. Prím hral opäť futbalový turnaj, v ktorom boli zastúpení žiaci slovenského, maďarského a rómskeho pôvodu.

Selice 1 selice5

Selice 2 selice 4 Selice3

Futbal nás spája, KVO Roma Východ, Vranov nad Topľou

Futbalové zápasy v rámci akcie „Futbal nás spája“ sa uskutočnili v dňoch 18.-19.10.2014 vo Vranove nad Topľou. Zápasy spojili hráčov rôznych vekových kategórií a pôvodu. Už v dňoch, ktoré turnaju predchádzali sa konali viaceré prípravné aktivity vrátane besied či prípravy kresieb.

KVO 1 kvo 2

kvo3