Different Colours United mal vianočný večierok

Futbalisti a priatelia inšpiratívneho multikultúrneho futbalového tímu Different Colours United (DCU) sa stretli 6. decembra v reštaurácii u Zlatého bažanta, aby vyhodnotili sezónu. Tím pôsobí v rámci projektu Šport spája, rôzne farby jedna hra podporeného z Nórskych fondov v Bratislavskej lige malého futbalu (BLMF).  Družstvo svoje zápasy hrá každý víkend od augusta do novembra a potom od marca do júna v športovom areáli STU na Mladej Garde.

Dnes ho okrem väčšinových hráčov prevažne tvoria súčasní alebo bývalí klienti utečeneckého tábora v Rohovciach. Občasne v ňom pôsobia aj rómski futbalisti. Bolo veľmi príjemné pre všetkých sa spolu stretnúť a porozprávať sa o sezóne, ale aj bežných veciach a problémoch, ktoré hráčov trápia. Chlapci z Rohoviec vždy radi vymenia skromné pomery tábora za iné pohostinnejšie prostredie.

DCU1   DCU2

Sme radi, že okrem prezidenta Slovenského zväzu v malom futbale,  našich priateľov a hráčov, pozvanie na večeru prijala aj Gabriela Dunajčíková z UNHCR, ktorá tlmočila pozitívny dojem z tejto aktivity v budapeštianskej pobočke Vysokého komisára pre utečencov. Hráči DCU, ktorí sú zároveň žiadateľmi o azyl  ju tak mohli informovať o svojej situácii na Slovensku. Tá nie je vždy jednoduchá.

Napríklad Dada Nkololo Judali pôvodom z Konga, ktorý pôsobí v tíme už vyše roka, mal čerstvo veľmi negatívnu skúsenosť až s fyzickým atakom. Pred pár mesiacmi si našiel podnájom v petržalskom byte, kde obýval jednu izbu. V byte žili traja podnájomníci. Jeden z nich niekoľko týždňov Dadovi opakoval slová –  „toto nie je tvoja krajina, choď preč“.  Tieto verbálne narážky vyústili až do fyzického napadnutia, kedy spolubývajúci Dadu najskôr chytil pod krk, škrtil ho a potom hodil o stôl. Dada podal na polícii trestné oznámenie, polícia vec vyriešila ako priestupok pokutou pre útočníka.

DCU3

 

Pozvanka

 

DCU dnes tvorí asi okruh 15 hráčov, z toho približne piati majú štatút utečenca. Dopĺňanie kádra funguje na základe spolupráce so Slovenskou humanitnou radou.  Inštitút pre medzikultúrny dialóg prispieva hráčom Different Colours United na cestovné, materiálne športové vybavenie  – dresy, kopačky a hradí tiež štartovné tímu v BLMF a organizuje menšie spoločenské posedenia v kruhu tímu.

V marci 2014 sa začína druhá polovica už piatej sezóny v histórii tímu DCU, na ktorú sa už teraz veľmi tešíme.