Hrali sme s utečencami a pre utečencov

V piatok 20. júna na Svetový deň utečencov Inštitút pre medzikultúrny dialóg so Slovenskou humanitnou radou v rámci kampane Šport spája, rôzne farby jedna hra zorganizoval unikátne podujatie s názvom Medzi nami si vítaný podporené z Nórskych fondov. V rámci akcie sa odohral priateľský futbalový zápas medzi tímami zloženými zo Slovákov a utečencov z tábora v Rohovciach reprezentujúcich „Výber sveta“. Zápasom sme poukázali na predsudky a byrokratické prekážky, ktorým musia žiadatelia o azyl na Slovensku čeliť.

20140620-PCR-Svetovydenutecencov_Bratislava-0014 20140620-PCR-Svetovydenutecencov_Bratislava-0024

„Chceli sme, aby nás bolo vidieť a počuť, na čo je Primaciálne námestie ideálne miesto a to sa nám aj podarilo. Utečenci čelia v našej spoločnosti viacerým prekážkam a my sme chceli dopomôcť tomu, aby ich väčšina na Slovensku začala vnímať. Každý sa totiž raz môže tiež ocitnúť v koži utečenca a tiež by sa nerád stretával s byrokratickými prekážkami či predsudkami kvôli svojej odlišnosti“, povedal Sergej Danilov, spoluzakladateľ kampane Šport spája a projektu podporeného z Nórskych fondov.

Priateľský futbalový zápas na Primaciálnom námestí si zahrali klienti utečeneckého tábora v Rohovciach spolu s hráčmi multikultúrneho tímu Different Colours United. Výkop obstaral primátor Bratislavy Milan Ftáčnik spolu s utečencami Martiom z Konga a Ajasom zo Sýrie. Primátor označil Bratislavu za otvorené a tolerantné mesto, ktoré víta aj utečencov. Different Colours United, za ktorý pravidelne hrávajú dvaja utečenci z Konga Dada a Martia napokon tesne 5:4 zvíťazil na „Výberom sveta“, ktorý združil hráčov z Bieloruska, Etiópie, Somálska či Pobrežia Slonoviny. Futbalistov povzbudzovali bubeníci Anthony z Kene a Omar z Pakistanu.

20140620-PCR-Svetovydenutecencov_Bratislava-0038 20140620-PCR-Svetovydenutecencov_Bratislava-0065

Premiérový futbalový zápas v srdci Bratislavy poukázal aj na to, že farba pleti, jazyk či krajina pôvodu nie sú dôležité. „Všetci sme si ako na ihrisku tak aj ľudsky rovní a každý má mať rovnakú možnosť ponúknuť a využiť svoje schopnosti. Utečencov chceme pozvať medzi nás tak na futbalové ihrisko, ako aj do celej spoločnosti, ktorú rôznorodosť a pestrosť iba obohacuje”, povedal Martin Kollárik, koordinátor podujatia.

Futbalové zápolenie bolo otvorením bohatého kultúrneho programu, ktorý pokračoval na Hviezdoslavovom námestí. Výstavou výtvarných diel, ukážkami zo svojích kuchýň, koncertom i divadlom sa prezentovali viacerí klienti tábora v Rohovciach.

20140620-PCR-Svetovydenutecencov_Bratislava-0083 20140620-PCR-Svetovydenutecencov_Bratislava-0110

Médiá o podujatí:

http://bratislava.sme.sk/c/7245198/v-centre-bratislavy-nastupil-vyber-sveta-utecenci-si-zahrali-futbal.html
http://aktualne.atlas.sk/medzi-nami-si-vitany-utecenci-ukazali-ze-aj-ms-su-oproti-futbalu-v-ich-podani-suvix/sport/futbal/
http://m.teraz.sk/regiony/kosice-pochod-dazdniky-utecenci-svetovy-/88878-clanok.html
http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=20.06.2014
(00:37:03 min.)

Plagát k podujatiu:
http://sportspaja.ipmd.sk/sport-spaja-aj-na-svetovom-dni-utecencov-20-juna/