Incident na zápase EL Spartak Trnava – Hibernians

Na zápase prvého predkola Európskej ligy UEFA medzi Spartakom Trnava a maltským Hibernians došlo k nenávistným prejavom zo strany domácich fanúšikov. Disciplinárna komisia UEFA potrestala klub zavretím dvoch sektorov štadióna v Zlatých Moravciach, na ktorom Spartak európsku súťaž hráva, v najbližšom zápase proti gruzínskemu Zestafoni.

Delegát UEFA si počas zápasu vo fanúšikovskom sektore hostí všimol tričká s neonacistickou symbolikou – tričko značky Thor Steinar a tričko s číslom 88. Thor Steinar je značka, ktorá v sebe kombinuje niekoľko symbolov používanými neonacistami a je touto skupinou aj hrdo nosená. Steinar bol casino online generálom Waffen-SS, Thor je zas boh v severskej mytológii, ktorá je medzi neonacistami takisto obľúbená. Logo značky kombinuje Tyr runu, ktorá bola znakom organizácie Sturmabteilung (SA) v nacistickom Nemecku s wolfs-rodom takisto používaným organizáciami v nacistickom Nemecku. Číselný kód 88, ktorý je odkazom na ôsme písmeno v abecede, symbolizuje zas nacistický pozdrav Heil Hitler.

Okrem symboliky však delegát zachytil aj chorál ultras Spartaku s antisemitským obsahom. V tomto choráli s názvom Slovanista sa spieva o „rozkopaní a rozpáraní brucha Slovanistu – belasého žida“.

Ráznu reakciu a politku nulovej toleranciu voči nenávistným prejavom, ktorú UEFA presadzuje, vítame a dúfame že napômôže tieto neželané javy zo slovenských štadiónov konečne odstrániť.