Medzi účastníkmi VI. ročníka Turnaja BLMF proti rasizmu známi futbalisti, redaktori aj muzikanti

V rámci celoeurópskych akčných týždňov FARE sa na Slovensku každoročne koná vyše 10 podujatí, ktorých vyvrcholením už tradične býva turnaj Bratislavskej ligy v malom futbale (BLMF) proti rasizmu a intolerancii. Už VI. ročník podujatia, ktoré sa uskutoční 20. októbra od 10:00h na Bratislavskej Mladej Garde organizuje BLMF a občianske združenie Inštitút pre medzikultúrny dialóg v rámci projektu Šport spája – rôzne farby, jedna hra, podporeného z Nórskych fondov.

Partnermi Turnaja sú aj Bratislavský samosprávny kraj, Mevasport, Slovenský zväz v malom futbale, Rádio Expres a športový web www.Takurcitee.sk.

PlagatBLMFturnaj2013

Víziou projektu Šport spája i posolstvom Turnaja je, aby Slovensko bolo tolerantnou krajinou a domovom pre všetkých jeho obyvateľov. Prejavy rasizmu a diskriminácie sa v športe nielen že objavujú, ale sa jeho prostredníctvom aj šíria do spoločnosti. Naše podujatie však chce verejnosti vyslať iný signál, signál o existencii fóra, kde funguje porozumenie väčšiny s menšinami či úcta k rozmanitosti, pretože rozmanitosť, dobré spolužitie a spolupráca môžu každú spoločnosť či skupinu ľudí len posilniť a obohatiť.

Chceme tiež odsúdiť prejavy nenávisti v našom športe, ale i spoločnosti, ktoré si niektoré skupiny bez okolkov ventilujú na našich štadiónoch, ale tiež a najmä na internetových diskusiách či sociálnych sieťach.

Turnaja sa zúčastní 12 rôznorodých tímov, ktoré budú zastupovať viacero menšín alebo kombináciu väčšiny s menšinou. Vo výbere hviezd veľvyslanca kampane Šport spája a FARE Aliasa Lembakoaliho a tímu Different Colours United sa tento rok predstavia aj hráči ako Samuel Slovák, Roman Kratochvíl, Stanislav Angelovič či Igor Chalúpka.

Nebudú chýbať migranti z Afriky, žiadatelia o azyl, zástupcovia židovskej, rómskej či maďarskej menšiny v kombinácii s futbalistami slovenskej národnosti, výbery Bratislavskej ligy v malom futbale či tím zložený z redaktorov športových médií. Podporiť turnaj prídu aj organizátori Turnaja United colours of football a trenírky a kopačky si prinesú aj redaktori veselého športového webu Takurcitee.sk. Lákať pozornosť budú určite aj výkony hudobníkov z kapely PARA, ktorá svoje futbalové rady vystužila známym rómskym aktivistom a muzikantom Vladimírom Sendreiom, s ktorým nedávno predstavili aj videoklip k piesni „E Daj nasvali“, ktorá sa už dnes stala nepísanou hymnou Turnaja.

Šesť rokov Turnaja BLMF proti rasizmu

Turnaj každoročne priláka futbalistov z radov majority, menšín, utečencov či imigrantov, ale teší sa aj pozornosti futbalových osobností ako sú reprezentačný tréner Stanislav Griga, Jozef Barmoš, bývalých ale aj súčasných futbalistov, ako Branislav Obžera, Ladislav Pecko, Siradji Sani, František Kunzo, ktorí ho aktívne podporili. Cieľom podujatia je prispieť k tolerancii vo futbale na futbalových štadiónoch  i v spoločnosti, ako aj k rešpektu voči akejkoľvek rôznosti.

Počas predošlých piatich ročníkov turnaja sa nám podarilo spojiť a prilákať zaujímavé celky líšiace sa národnosťou, etnicitou, náboženstvom. Diváci sa mohli stretnúť s tímom z Maďarska, ktorý spojil Maďarov, Rómov a Slovákov, židovským, africkým, latinskoamerickým či afganským družstvom. Zapojili sa fanúšikovia slovenskej a maďarskej národnosti v jednom tíme. Turnaje pravidelne obohacuje tím zložený z novinárov a najmä  výber hviezd veľvyslanca FARE pre futbal Aliasa Lembakoaliho, ktorý sa prezentuje pod hlavičkou Diffrent Colours United, v ktorom sa okrem známych tvárí stretnú rôzne menšiny, napr. rómski futbalisti či žiadatelia o azyl.