Násilie na štadiónoch v Českej republike

U susedov v Českej republike  došlo na zápase Baníku Ostrava a Sparty Praha, ktorý sa odohral v sobotu 22. marca, k chuligánskemu vyčíňaniu desiatok fanúšikov. Asi stovka fanúšikov Baníku sa najprv snažila dostať do fanúšikovského sektora hostí, pričom prelomila ploty a vytrhla desiatky sedadiel. Do situácie musela zasiahnuť polícia, ktorej sa však početnú presilu dlho nedarilo upokojiť, až nakoniec musela agresívnym fanúšikom ustúpiť. Značná časť najagresívnejších fanúšikov bola z Poľska, jednalo sa o fanúšikov spriazneného klubu GKS Katovice. Ako vidno v záberoch, viacerí fanúšikovia boli oblečení v známych značkách populárnych medzi neonacistami (Thor Steinar a pod.).

http://www.youtube.com/watch?v=CiK8L1Fn6ss

Okrem tohto najväčšieho incidentu, ktorý sa odohral v polčasovej prestávke, došlo aj k výtržnostiam pred zápasom. Za tie mohli predovšetkým fanúšikovia Sparty, ktorí už vlaku používali pyrotechniku a útočili na policajtov. Bez výtržností sa nezaobišiel ani ďalší zápas českej ligy medzi Slováckom a Brnom, na ktorom fanúšikovia zdemolovali záchody a na samotnom štadióne musela takisto zasahovať polícia.

Zdá sa, že v Česku si kluby a polícia takisto nevedia dať rady s chuligánmi, ktorí si prichádzajú na futbal predovšetkým vybiť svoju agresiu. Futbalová asociácia Českej republiky chce tlačiť na sprísnenie právnych noriem, ktoré by snáď dokázali podobným situáciam zabrániť. Budeme pozorne sledovať, ako sa príslušným orgánom a klubom bude dariť v boji proti diváckemu násiliu v oboch krajinách.

Zdroje:

http://sportky.topky.sk/c/121518/video-vycinanie-futbalovych-chuliganov-v-cesku-bitka-s-policajtami-a-skody-nad-150-tisic

http://fotbal.idnes.cz/ostrava-sparta-radeni-chuligani-dag-/fotbal.aspx?c=A140322_180144_fotbal_min

http://fotbal.idnes.cz/fanousci-brna-zdemolovali-na-stadionu-v-uherskem-hradisti-zachody-10v-/fotbal.aspx?c=A140323_085530_fotbal_par