NBA rázne reagovala na rasizmus a intoleraciu

NBA a americká spoločnosť v súčastnosti žije veľkým škandálom, ktorý spôsobil rozhovor majiteľa klubu LA Clippers Donalda Sterlinga s jeho priateľkou. Sterling v ňom totiž vyjadril množstvo absurdných predsudkov a výčitiek vyslovene rasistického charakteru. Vyčítal  svojej priateľke napríklad zverejňovanie fotiek s „černochmi“ na sociálnu sieť či „vodenie černochov na zápasy Clippers“. Zaujímavé pritom je, že aj samotná (teraz už bývalá) Sterlingova priateľka je spolovice hispánskeho a spolovice afroamerického pôvodu.

Po zverejnení rozhovoru sa spustila na hlavu Sterlinga veľká vlna kritiky nielen od fanúšikov, ale aj od hráčov, trénerov a dokonca aj niektorých politikov. Je pozoruhodné, ako sa k incidentu postavilo vedenie NBA, ktoré sa rozhodlo udeliť Sterlingovi doživotný zákaz činnosti v súťaži a zároveň mu udelilo maximálnu možnú pokutu 2.5 milióna dolárov. Komisár NBA Adam Silver sa vyjadril veľmi rázne a absolútne odsúdil rasizmus a intoleranciu. Okrem toho Silver apeluje na majiteľov ostatných klubov NBA, aby Sterlinga zbavili vlastníctva klubu a donútili ho predať klub iným záujemcom. Zatiaľ sa zdá, že väčšina majiteľov s týmto návrhom súhlasí, pričom na schválenie sú potrebné hlasy troch štvrtín majiteľov. Rázne kroky vedenia súťaže ocenila aj Hráčska únia NBA, ktorá plánovala v prípade nedostatočného trestu bojkotovať stretnutia prebiehajúceho play off.

Je otázne, ako by reagovala spoločnosť, vedenie súťaže alebo dokonca politici, ak by sa podobná kauza udiala na Slovensku. Z doterajších skúseností by sa dalo predpokladať, že by sa zainteresovaní aktéri hlavne snažili čo najskôr kauzu zamiesť pod koberec alebo bagatelizovať. Od (časti) americkej verejnosti a od vedenia NBA sa v tomto prípade ešte máme čo učiť.

Zdroje:

http://sport.sme.sk/c/7187004/majitel-la-clippers-dostal-za-rasizmus-distanc-aky-nema-v-nba-obdobu.html

http://nba.si.com/2014/04/29/nbpa-applauds-lifetime-ban-for-donald-sterling-demands-clippers-ownership-change/