Proti rasizmu budú hrať obete útoku, hviezdy, aj osadníci

V nedeľu 12. októbra sa v areáli Centra akademického športu STU „Mladá Garda“ bude konať už 7. ročník futbalového Turnaja Bratislavskej ligy v malom futbale (BLMF) proti rasizmu a intolerancii. Podporili ho Bratislavský samosprávny kraj i UNHCR.

Organizátori prvý raz otvorili registráciu okrem pozvaných účastníkov z radov viacerých menšín či cudzincov aj verejnosti. Spolu sa tak podujatia, ktorého cieľom je spájať ľudí rôznej farby pleti, národnosti či náboženstva zúčastní viac ako 12 tímov.

Okrem výberov BLMF v malom futbale, ktorých viacerí hráči sú aj v reprezentácii Slovenska v malom futbale nebudú chýbať zástupcovia utečencov, afrických študentov, židovskej menšiny na Slovensku, športového portálu Takurcitee.sk, Bratislavského samosprávneho kraja či tímu Different Colours United, ktorý už viac rokov spája hráčov rozmanitého pôvodu.

Na turnaji sa objavia aj známe futbalové osobnosti vrátane prezidenta Únie ligových klubov (ULK) Ivana Kozáka, či slovanistu Mamadou Bagayoka. Niektoré z hviezd nastúpia v tíme ambasádora kampane Šport spája, rôzne farby jedna hra Aliasa Lembakoaliho.

Deti ulice aj osadníci

Tím Únie ligových klubov (kapitánom bude Ivan Kozák) doplnený o zástupcov Slovenského futbalového zväzu sa na podujatí predstaví po prvý raz. Premiéru bude mať aj výber „Chalani z chatrče“, za ktorý nastúpia mladí futbalisti z osady v Moldave nad Bodvou. Svoj futbalový talent predvedú tiež chlapci z tímu Mládež ulice, ktorý postavilo občianske združenie rovnakého názvu starajúce sa o mladých s veľmi komplikovaným rodinným zázemím.

Správu o tom, že násilie a nenávisť v demokratickej tolerantnej spoločnosti nemôžu nikomu nič diktovať, vyšle účasť futbalistov AC Mariatchi. Ide o družstvo z prostredia rockového baru Mariatchi v Nitre, ktorý napadli neonacisti a jeho majiteľovi zlomili nohu. Turnaj bude tento rok ladený aj „do zelena“, a to vďaka prítomnosti zmiešaného mužsko-ženskému tímu organizácie Greenpeace. Futbalovú kvalitu prinesie výber líg malého futbalu LIMFU Zvolen.

Turnaj BLMF je vrcholom celoeurópskej iniciatívy FARE Akčné týždne, ktoré sa aj tento rok konajú od 9.-23. októbra 2014. Vlani sa počas nich uskutočnilo vyše 1500 aktivít proti rasizmu a diskriminácii v 46-krajinách.

Aj Fortuna liga proti rasizmu

U nás sa opäť uskutoční vyše 10 rôznych aktivít po celej krajine. Do demonštrácie proti rasizmu vstúpi Fortuna liga, ktorej 14. kolo bude venované proti rasizmu. Červenú kartu tomuto negatívnemu javu dajú aj hráči slovenskej reprezentačnej 21-tky pred kvalifikačným duelom s Talianskom.

„Naše zapojenie sa do Akčných týždňov FARE sa stalo už pravidelnou aktivitou. V tomto roku sme sa rozhodli naše aktivity rozšíriť a urobiť spolupracu efektivnejsou pre vsetky strany. Červenú kartu rasizmu ukážu všetci ligoví hráči počas 14. kola Fortuna ligy aj reprezentanti U21 na barážovom zápase s Talianmi. Radi účasťou podporíme aj turnaj proti rasizmu a intolerancii v rámci kampane Šport spája, rôzne farby, jedna hra proti rasizmu, kde sa predstaví spoločný tím ÚLK a SFZ,“ povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Michal Zálešák z Inštitútu pre medzikultúrny dialóg, ktorý zastrešuje Akčné týždne FARE na Slovensku víta, že slovenská najvyššia súťaž aj reprezentácia do 21 rokov sa tento rok opäť pridajú k celoeurópskemu futbalovému hnutiu, ktorým Akčné týždne FARE nepochybne sú.

„Ich účasť je podľa nás veľmi dôležitá, keďže podporou tolerancie a rešpektu dávajú pozitívny príklad deťom a mládeži ako aj fanúšikom. Je však potrebné dodať, že Akčných týždňov na Slovensku sa zúčastní ďalších 11 subjektov ako sú školy či samosprávy,“ vyhlásil Zálešák.

Fakty o Turnaji BLMF proti rasizmu a intolerancii

Podujatie sa začína o 11:00 h. Turnaj sa koná v organizácii projektu Šport spája, rôzne farby jedna hra podporeného z Nórskych fondov v rámci celoeurópskej iniciatívy organizácie FARE – Football people action weeks. Organizujú ho Inštitút pre medzikultúrny dialóg a Slovenský zväz v malom futbale s partnermi. Prvý ročník sa konal v roku 2008.

Futbalistom bude na Mladej Garde 12. októbra hrať do rytmu DJ Lenin Krevic a na gitarách zaimprovizujú aj členovia futbalového tímu „Chalani z chatrče“, rómski chlapci z osady v Moldave nad Bodvou. Turnaj podporujú aj Bratislavský samosprávny kraj, Mevasport.sk a UNHCR.