Šport spája odštartoval oficiálnym kick off workshopom v Piešťanoch

Projekt Šport spája – rôzne farby, jedna hra podporený z Nórskych fondov už má za sebou niekoľko zaujímavých a dôležitých aktivít z hľadiska napĺňania jeho cieľov. Viacerí jeho aktéri sa cez víkend 29.11-1.12.2013 stretli v Piešťanoch na networkingovom stretnutí organizovanom lídrom projektu o.z. Inštitút pre medzikultúrny dialóg (IPMD). Cieľom intenzívneho mítingu bolo sa vzájomne lepšie spoznať s partnermi kampane, vytvoriť guidelines pre budúcoročné vzdelávacie aktivity na stredných školách i celkové naplánovanie  roka 2014.

Míting bol rozvrhnutý na dve časti. V tej prvej partneri projektu prezentovali agendu, ktorú realizujú resp. budú realizovať v rámci projektu Šport Spája. Druhá časť sa venovala tvorbe a príprave lekcií a tréningu lektorov, ktorí v roku 2014 zrealizujú 25 prednášok prevažne na stredných školách za účelom scitlivenia mladej generácie v otázke nazerania na menšiny (nové i tradičné),  ľudských práv, ale aj s cieľom upozorniť mládež na riziká plynúce z účasti na aktivitách skupín, ktoré zneužívajú šport na šírenie nenávisti či rasizmu.

Koordinátorom prednášok na školách, ktorých súčasťou budú aj živé knižnice z radov predstaviteľov menšín alebo profesionálnych športovcov je Marek Šimon. Školy so záujmom o usporiadanie prednášky v rámci multikultúrnej výchovy sa môžu ozvať emailom na adresu marek@ipmd.sk alebo info@ipmd.sk.

Piestany10_MS2

IPMD pripravilo pre učiteľov i študentov edukatívnu populárne spracovanú brožúru s názvom „Nepodporujem extrémizmus a rasizmus“, ktorý obsahovo pripravil politológ Tomáš Nociar a graficky sa na nej podieľali, tak ako na všetkých materiáloch kampane, grafičky Júlia Tibenská a Mária Kristínková.

 

 

 

 

 

Piestany9_MS

„Ako študent na strednej škole som sa spoznal s človekom, ktorý mi povedal, že rasizmus je to, ak mi prekáža niečo prirodzené na inom človeku. Nesúhlasím s tým, ak odsúdime vopred človeka len preto, že sa od nás odlišuje“, povedal Jozef Václav, prezident Slovenského zväzu v malom futbale a štatutár Bratislavskej ligy v malom futbale, ktorá sa v rámci projektu Šport spája podieľa na Turnaji proti rasizmu a intolerancii. Jeho 6. ročník sa konal už ako súčasť našej kampane 20. októbra v Bratislave.

 

 

 

 

 

 

Piestany4_JV

Partnerom projektu je aj Slovenská humanitná rada (SHR), ktorú v Piešťanoch zastupoval sociálny terénny pracovník Martin Fialek: „SHR pôsobí už desať rokov, venuje sa azylantom. Snaží sa stavať mosty k tolerancii a znižovať dopady intolerancie“. So SHR plánuje IPMD spoločné aktivity v júni 2014 pri príležitosti svetového dňa utečencov.

 

 

 

 

 

Piestany5_MF

Piestany6_Justin

Podujatia sa zúčastnili aj žiadatelia o azyl Justin a Dada, ktorí sú súčasťou aktivít projektu Šport spája. Okrem toho pôsobia aj v multikultúrnom futbalovom tíme Different Colours United. Obaja prehovorili o svojich nie vždy príjemných skúsenostiach s ich prijímaním na Slovensku.

 

 

 

 

 

Piestany Justin a Dada

Mítingu sa zúčastnila  a viacerými cennými postrehmi okrem vlastnej prezentácie prispela aj Jana Kozmonová zo združenia Paradysio, ktorá v rámci projektu Multikultúrne rozprávky Nadácie Intenda dokázala v roku 2013 do multikultúrnej výchovy zapojiť vyše 500 detí  z celého Slovenska: „Čo nenaučíme deti v detstve, to už v dospelosti nedoženú. Tieto aktivity sú efektívne z hľadiska budúcnosti“, povedala Kozmonová.

 

 

 

 

Piestany2_JK

Partnerom kampane na východe Slovenska je o.z. Stará škola Kanaš, ktoré vedie učiteľka a miestna poslankyňa Juliana Perečinská. Cenné je, že bývalá juniorská reprezentantka v behu cez prekážky v rámci svojich aktivít dokáže spájať väčšinové deti s rómskymi. „Nemám rada nespravodlivosť, odsudzovanie. To ma nabáda robiť veci proti tomu,“ povedala Juliana, ktorá priniesla k téme prednášok na školách dôležité postrehy skúsenej pedagogičky.

 

 

 

 

Piestany1_JP

 

Piestany3

O jej slovách svedčia skutky vo forme vydarených športových  i tvorivých podujatí zorganizovaných v rámci FARE ACTION WEEKS  a dnes aj ako súčasť kampane Šport spája už štyri roky po sebe. Okrem rómskych a väčšinových detí majú akcie aj podtón boja proti nacionalizmu. Hosťami pravidelne bývajú aj deti z Maďarska či Poľska.

 

 

 

 

Piestany7_PH

Súčasťou projektu Šport spája bude aj workshop o rasizme v športe a role médií určený VŠ študentom žurnalistiky, ktorý začiatkom roka 2015 zorganizuje IPMD v spolupráci s novinárom Petrom Hanákom.

 

 

 

 

 

 

 

Piestany8

Piestany spolocna2

Sergej Danilov
Spoluzakladateľ kampane Šport spája, rôzne farby, jedna hra