Liga majstrov ulice spojila deti rôzneho pôvodu i prostredí

V sobotu 6. júna 2015 sa popri finále slávnej Ligy majstrov konala aj menej zvučná, no minimálne pre deti z rôznych sociálnych prostredí možno o to dôležitejšia, Liga majstrov ulice. Futbalový turnaj s týmto názvom v areáli Saleziánov Dona Bosca na Mamateyovej ulici v Petržalke má veľký význam pre desiatky detí,  ktoré sa ho pravidelne zúčastňujú. Tento rok Nízkoprahový cup 2015 – Liga majstrov ulice hostil až desať tímov a popri deťoch z bratislavských nízkoprahových centier sa ho zúčastnila aj mládež z Trnavy (centrum Mak s tímom Úsmev ako dar) a Plaveckého Štvrtka (Člověk v Tísni).

Akcia sa konala v rámci Projektu Šport spája, rôzne farby jedna hra podporeného z Nórskych fondov, realizovaného  Inštitútom pre medzikultúrny dialóg a jej hlavným organizátorom bolo o.z. Mládež ulice s podporou Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Rozhodcovia, ktorých nominoval SFZ vyzdvihli fair play hru a označili ju za slušný štandard. Pritom zápolenie prinieslo športovú konfrontáciu detí, ktoré pozitívne vzory vo svojich rodinách nachádzajú ťažšie ako ich rovesníci. Peter Kulifaj z o.z. Mládež ulice vyzdvihol bohatú účasť a rôznorodú skladbu tímov, ktorú tvorili deti rómskeho i nerómskeho pôvodu. Šport, konkrétne futbal ich v túto krásnu slnečnú sobotu dokázal spojiť a pasovať za tímových hráčov svojich tímov. Bodaj by dnešok deti povzbudil k zdolávaniu prekážok aj v reálnom živote…

Z víťazstva na Turnaji Liga majstrov ulice sa tešil Real Rendez. Na druhom mieste sa umiestnil domáci tím s názvom Mamateyova a bronzovú medaily získali hráči tímu Fortuna.