SFZ sa zapojí do kampane Šport spája

Slovenský futbalový zväz sa zapojí do kampane občianskeho združenia Inštitút pre medzikultúrny dialóg a jeho partnerov – Šport spája, rôzne farby, jedna hra. Stane sa tak vo štvrtok 14.11 na štadióne Národného tréningového centra v Senci počas kvalifikačného zápasu v kategórii do 21 rokov medzi Slovenskom a Holandskom.  Počas úvodnej ceremónie pred výkopom zápasu naplánovanom na 20:15h sa futbalisti oboch tímov predstavia divákom s niekoľko metrovým transparentom nesúcim jeden zo sloganov kampane – Rozmanitosť nás posilňuje. 

Preukázanie rešpektu k rôznosti  či menšinám týmto spôsobom nadväzuje na odkaz celoeurópskej iniciatívy Akčné týždne FARE, ktorá zahŕňa stovky aktivít proti rasizmu a diskriminácii na celom Starom kontinente.

Vizualizacia ceremonie
 Futbalisti oboch tímov pred zápasom podporia myšlienku kampane Šport spája fotografiou s bannerom.

Hlásateľ sa divákom na štadióne prihovorí nasledovným príhovorom: „Milí priatelia, otváracia ceremónia k dnešnému zápasu patrí kampani Šport spája – rôzne farby, jedna hra, do ktorej sa Slovenský futbalový zväz zapojil v rámci iniciatívy Európskych akčných týždňov proti rasizmu vo futbale. Prejavy neznášanlivosti sa na štadiónoch nielenže objavujú, ale sa z nich šíria aj ďalej do spoločnosti. Partneri kampane Šport spája odmietajú rasizmus a akúkoľvek formu diskriminácie. Prijmite našu výzvu na vytváranie tolerantnej atmosféry na športoviskách. Svet je pestrý. Ukážme, že vieme rešpektovať rôznosť. Rozmanitosť posilňuje futbalové tímy na ihrisku aj spoločnosť ako takú !“

RNP_Sportspaja_SFZ
 banner, za ktorý sa postavia futbalisti reprezentácií SR a Holandska do 21 rokov
SFZ zároveň poskytol 10 lístkov na zápas, ktoré sa tím kampane rozhodol venovať jednému z jej partnerov, Slovenskej humanitnej rade (SHR, www.nasiutecenci.sk). SHR  vezme na futbal svojich klientov z utečeneckého tábora v Rohovciach. Žiadatelia o azyl s neľahkým osudom sa výletom na senecký atraktívny zápas aspoň trošku odpútajú od svojich každodenných starostí.

O kampani Šport spája, – rôzne farby, jedna hra
Občianske združenie Inštitút pre medzikultúrny dialóg (IPMD) v decembri 2012 spustilo iniciatívu Šport spája – rôzne farby, jedna hra. Kampaň je súčasťou celoeurópskeho združenia FARE i projektom na Slovensku podporeným z Nórskych fondov. Má za cieľ využiť kladné stránky športu za účelom pozitívnej integrácie slabších skupín obyvateľstva do spoločnosti a zároveň bojovať proti diskriminácii v športe. Očakávanými výsledkami sú najmä zvýšenie tolerancie, preklenutie predsudkov a získanie vedomostí o menšinách (nielen národnostných) u širokej verejnosti  so špecifickým zameraním na mládež,  skultúrnenie športového prostredia. Našou víziou je, aby raz Slovensko bolo tolerantnou krajinou a dobrým domovom pre všetkých jeho obyvateľov.